Zgłosili się do programu, bo wierzą w dzieci, ich talent i kreatywność. Wiedzą, że młodzi artyści nie zawsze mają warunki, by je odpowiednio rozwijać. Chcą im w tym pomóc poprzez stopniowe wprowadzanie ich w świat kultury i sztuki. Liderzy Akademii Odkrywców Kreatywności, bo o nich mowa, 13 i 14 września uczestniczyli w szkoleniach przygotowujących ich do pracy z najmłodszymi.

- Warsztaty dały mi zastrzyk pozytywnej energii. Cały czas ją odczuwam! – mówi Patrycja, liderka Akademii. – Nauczyłam się pozytywnie patrzeć na ludzi i otaczającą mnie rzeczywistość. Wiem, jakie wartości niesie Akademia i jak przekazać je moim przyszłym podopiecznym - dodaje.

Kopalnia wiedzy

Podczas dwudniowych warsztatów wolontariusze poznawali siebie nawzajem oraz misję i cele Akademii. Pierwszego dnia uczestniczyli w kilku blokach szkoleniowych, które merytorycznie przygotowywały ich do pracy z dziećmi. Dowiedzieli się kim jest lider i jakim zadaniom musi podołać podczas projektu. Poznali także profil dziecka, z jakim przyjdzie im współpracować.

Teatr liderów

Drugiego dnia zadaniem wolontariuszy było wcielić wiedzę teoretyczną w praktykę. Najważniejszym elementem ćwiczeń były scenki, w których każdy wolontariusz miał okazję wczuć się w rolę lidera i przetestować swoje umiejętności przed największym sprawdzianem – październikowym startem projektu. Mogli poczuć na własnej skórze, czego będą doświadczać ich podopieczni, ponieważ ten rodzaj zajęć z pewnością znajdzie się w repertuarze warsztatów dla dzieci. Po każdym wystąpieniu pozostała część grupy oceniała występujących, dzięki czemu mogli zdobyć cenne rady i wskazówki, które zaprocentują w ich liderskiej karierze.

Dla wielu z nich wolontariat w Akademii jest nowym doświadczeniem. - Co czuję? Lekki stres przed nieznanym – przyznaje Marta – Ale też niesamowitą radość z tego, że już niebawem całą drużyną zaczniemy zmieniać siebie i cały nasz „mały” świat – dodaje po chwili. Nam pozostaje trzymać za nich mocno kciuki! Jesteśmy pewni, że świetnie poradzą sobie w nowej roli i kreatywnie zachęcą do kreatywności swoich nowych, małych przyjaciół.