Kadr, światło, kompozycja – to jedne z najważniejszych terminów, jakie musi poznać początkujący fotograf. O tym jak trudna to sztuka, przekonali się już mali studenci Akademii Odkrywców Kreatywności. Kogo zafascynowała magia klisz i moc nowoczesnych matryc cyfrowych?

Oko profesjonalisty

Zanim poznali warsztat, wybrali się w fotograficzną podróż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Prowadzący pokazali dzieciom wystawę autorstwa znanej polskiej fotografki – Zofii Rydet. Ochów i achów nie było końca. Czarno-białe zdjęcia, pełne tajemniczości i charakteru, przypadły młodym studentom do gustu. Artyści cierpliwie odpowiadali na nurtujące pytania dotyczące sposobów i technik fotografowania. Starali się przedstawić najmłodszym funkcje przekazu fotograficznego oraz sposoby jego interpretacji.

Wykorzystane inspiracje

Po zagadnieniach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Dzieci miały okazję spojrzeć przez wizjer aparatu i przekonać się, jak wygląda świat okiem fotografa. Celem ćwiczenia było pobudzenie ich artystycznej wyobraźni. – Ale super! – powtarzał mały Jaś. – Kiedyś będę fotografem – zagadywał swoją SuperW. W drugiej części warsztatów zadaniem dzieci było przygotowanie form przestrzennych z wykorzystaniem kartonów i zdjęć. Powstawały domki, figury przestrzenne i kolaże fotograficzne. Pomysłowość dzieciaków zadziwiała samych artystów!