Kim jest projektant i czym się zajmuje? Kto i jak może nim zostać? Odpowiedzi na te pytania poznały kreatywne dzieciaki z Krakowa, odwiedzając miejscową Akademię Sztuk Pięknych. Inspirujące i pełne niespodzianek spotkanie poprowadzili wykładowcy Wydziału Form Przemysłowych.

Poznajmy się!

Kreatywność towarzyszyła dzieciom od pierwszych chwil wizyty w krakowskiej ASP. Wszyscy otrzymali ręcznie wykonane identyfikatory, na których napisali swoje imiona. Gdy poznali swoich prowadzących, rozpoczął się prawdziwy akademicki wykład! - Chcieliśmy pokazać dzieciom, czym zajmują się projektanci i jakiego typu obiekty mogą projektować. Udowodniliśmy im, że to mogą być różne rzeczy, od łyżeczki aż do samolotu - opowiadał Piotr Hojda, wykładowca Wydziału Form Przemysłowych.

Projektujemy monogramy

Po wykładzie, wolontariusze i mali studenci otrzymali kartki i markery. Ich zadaniem było zaprojektowanie własnego monogramu - logo z użyciem inicjałów. Zanim jednak zabrali się do pracy, poznali sekrety idealnego projektu, dzięki czemu każdy bez problemu wykonał polecenie. Przygotowane monogramy zostały zdigitalizowane, wprowadzone w specjalny program i wycięte w tabliczkach plexi - w ten sposób dzieci otrzymały własnoręcznie zaprojektowane breloki do kluczy.

Kosmiczna niespodzianka

Oczekując na breloczki, dzieci miały okazję wysłuchać kosmicznego wykładu. Poznały dra Michała Kracika - wykładowcę i projektanta, zajmującego się kreowaniem i tworzeniem nowoczesnego statku kosmicznego. Dowiedziały się, jak jeść, gdy nie działa grawitacja. Zobaczyły kosmiczną sypialnię i miejsce do pracy. Wiedzą też, jak wygląda kosmiczny kombinezon. - A czy my też możemy polecieć w kosmos? - zapytała po wykładzie Julka. - Myślę, że za jakiś czas to będzie równie realna wycieczka, jak do Stanów Zjednoczonych - odpowiedział prowadzący. Brzmi obiecująco!