Każda książka opowiada historię, ale tworzenie książek to również historia. O historii książek, kaligrafii i wyobraźni małym studentom Akademii opowiedziała Jolanta Reisch-Klose - mieszkająca w Bielsku dziennikarka, pisarka i blogerka.

Kaligrafia

W pierwszych minutach spotkania pani Jolanta opowiedziała dzieciom, kiedy i jak powstały pierwsze książki. Następnie przedstawiła im metodę kaligrafii, dzięki czemu dowiedziały się, jakim sposobem pisano książki przed wynalezieniem druku. Na teorii nie zakończyła, bo zaproponowała dzieciom, by spróbowały wykaligrafować własne imiona. Ale kaligraficzne ćwiczenia były jedynie wstępem do prawdziwej kreatywnej zabawy.

Opowieść z kart

Cel był prosty: uruchomienie wyobraźni małych studentów. Prowadząca rozdała każdemu dziecku kilka dużych kart. Każda z nich przedstawiała trudny w interpretacji, abstrakcyjny obraz. Zadaniem dzieci był wybór jednej z nich, a następnie, na podstawie widzianego obrazka, stworzenie ciekawego jednostronicowego opowiadania.

Przeczytam czy powiem?

Niełatwy wybór. Niektórym trudno odważyć się na prezentację własnych prac na forum. Na szczęście, te mniej śmiałe dzieci, zachęcone brawami przez kolegów i koleżanki, spisały się znakomicie. W nagrodę wszyscy otrzymali książki autorstwa naszego gościa wraz z autografem! Musimy przyznać, że widząc pisarski zapał naszych studentów, jesteśmy pewni, że za jakiś czas będą podpisywać własne pozycje książkowe!